casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 234,485
  • Dolar 6,0735
  • Euro 7,1510
  • Samsun : 23 °C

MHP VE HDP’YE AKP’NİN KATKILARI!

OSMAN KARA

Seçim sonuçları ne olur bilemem, ama şurası kesin ki bu seçimden yıldızı en fazla parlayarak çıkan iki partiden biri MHP diğeri de HDP olacaktır. Birbirinin karşıtı iki partinin yükselişinde de AKP’nin yadsınmaz katkısı vardır. Birine adı hala doğru dürüst konulamayan ve içi hala bir türlü doldurulamayan o akıl almaz çözüm sürecini başlatarak diğerine de “milliyetçiliği ayaklar altına almak” gibi bir yanlışa düşerek verdi söz konusu büyük desteği. Birinin önünü açtı diğerinin da damarına bastı. Doğu’nun Kürt oyları AKP’den HDP’ye kaçarken Batı’nın milliyetçi oyları da MHP’ye yöneldi. AKP şimdi iki arada bir derede; Musa’yı küstürdüğüne mi yansın, İsa’ya yaranamadığına mı hayıflansın?

Bana göre bu seçimin yıldızı Devlet Bahçeli’dir. Sayın Bahçeli bu süreçte beni ama sadece beni değil hemen herkesi çok şaşırtan bir performans sergiledi. Kimsenin beklemediği kadar aktifti. Bir mitingden diğerine koştu. Ve kitlelerle ilk defa karşılıklı bir dil oluşturdu. Konuşma metinlerini kim veya kimler hazırlıyorsa mükemmeldi. Kısa ve akılda kalan cümleler kurmuşlardı, zeka ve espri vardı. Ve hepsinden önemlisi Devlet Bahçeli bu kampanyada bağırmadı konuştu. Daha önce konuşmazdı bağırırdı, onun içinde söyledikleri meydanda karşılık bulmazdı. Bu sefer bağırmayıp konuştuğu için meydanlarda karşılık buldu. Devlet Bahçeli Türkeş değil. Olması da imkansız, böyle bir şeyi beklemek de haksızlık olur ama Tandoğan ve Kazlıçeşme mitinglerindeki heyecan oldukça yüksekti.

Bana göre bu kampanyanın en başarısız ismi Başbakan ve AKP Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu oldu. Devlet Bahçeli’nin bıraktığı bağırmayı o almış ama bağırmak onun üzerinde iki beden büyük elbise gibiydi. Olmadı, yakışmadı, üzerinden kaydı durdu. Ne fizik olarak ne de tavır olarak Recep Tayyip Erdoğan olması mümkün değildi. Kalabalıkların Sayın Cumhurbaşkanı’nın hitabetini “satın alması” başka bir şeydi Sayın Davutoğlu’nun aynı kalabalığa Sayın Cumhurbaşkanı’nın taklidini pazarlamaya kalkması başka bir şeydi. Orijinali dururken taklidini kim niye alacaktı ki? Keşke meydanlarda kavgaya çıkmış insan tavrı yerine öğretim üyesi tavrını taşısaydı hem kendisi ve partisi adına hem de siyasette gerilimi düşürmek adına çok daha isabetli bir iş yapmış olurdu.

Ben HDP’nin barajı aşamayacağını hiç düşünmedim. Bir halktan bir millet yaratıldı. Ülkenin belli bir bölümünde alan hakimiyeti bir takım saçma sapan hayaller uğruna eli silahlı bölücü terör örgütüne devredildi. Ve halk devlete sadakatten eşkıyaya itaate mecbur bırakıldı. Son bir ay içinde bölgenin en güçlü aşiretlerinin birbirini takip ederek AKP’den ayrılıp HDP saflarına geçişi bu güç değişimin sonucudur ve bölgede olanların ve de olacak olanların işaretidir. Bizim için seçim tarihi olan 7 Haziran birileri için bir sayım tarihidir. İşte bunun için ben HDP’nin baraj altında kalacağına hiçbir zaman ihtimal vermedim.

CHP mi? Ecevit’in Karaoğlan olduğu 70’li yıllardan sonra ilk defa seçim gündemini büyük ölçüde değiştirmeyi ve ele almayı başardı. CHP’nin ekonomik söylemi diğer partileri de, seçmeni de hatta hükümeti de etkiledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ne kadar küçümseseler de Hükümet bir takım düzenlemeler ve ileriye yönelik açıklamalarla CHP’nin ekonomik programından etkilendiğini gösterdi. Sorun seçmenin ne kadar etkilendiğinde. Bunu da sandıklar gösterecek.

Bu yazı toplam 519 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim