casino maxi
  • BIST 99.746
  • Altın 237,739
  • Dolar 6,1527
  • Euro 7,2477
  • Samsun : 22 °C

MHP MİTİNGİNİN ARDINDAN

OSMAN KARA
MHP’nin geçen cumartesi yapılan “Kurtuluş Mitingi” 2000’den beri Samsun’da izlediğim mitinglerin en başarılısıydı.

 Katılım o günden bugüne kimi mitinglerin iki ve hatta kimilerinin de üç katına yakındı. Türkeş dönemi mitinglerdeki coşkuyu arayan bazıları, heyecanın katılım kadar yüksek olmadığından yakınıyordu. Eskinin coşkusunu arıyor, yeninin o coşkuyu yakalayamamasına hayıflanıyorlardı ama eleştirmiyorlardı. Biliyorlardı ki yapılan seçim mitingi değildi. Üstelik Türkeş de başbuğdu.

MHP mitingi sadece 2000’den bu yana yapılan MHP mitinglerinden değil aynı zamanda tüm CHP mitinglerinden de oldukça kalabalıktı. Belki de doğrusu AKP’nin son "Demokrasi Mitingi" ile kıyaslamak olacak.
AKP kurmayları MHP kurmaylarından çok daha profesyonel; alanı hem çok daha güzel ve etkili süslüyor hem de daha iyi planlıyorlar. Konuşma platformunu biraz daha merkeze yaklaştırıp bir de önünde oldukça geniş bir güvenlik alanı oluşturunca; insanlar caddeye taşmak zorunda kalıyor. MHP, dün alanı küçültmeyi ya akıl etmemiş ya da buna ihtiyaç duymamıştı ama yine de insanlar meydan dışına taşmışlardı.
Hangisi kalabalıktı ve alanda kaç kişi vardı? Ben bugüne kadar hiçbir yazımda meydanda şu kadar kişi vardı diye bir rakam vermedim. Bugün de vermeyeceğim. Biliyorum ki kimi MHP karşıtları on bin bile yoktu diyecek. Ve yine biliyorum ki kimi MHP’liler elli, altmış ve hatta yüz bin rakamlarını telaffuz edecek. MHP’nin “Kurtuluş” mitingi AKP’nin “Demokrasi” mitinginden ya bir noksan ya da bir fazlaydı. “Bir” sembolik bir rakam; iki miting arasındaki farkı ya da yakınlığı belirtmek için kullanıyorum. AKP’liler ya da MHP’liler kendi mitingleri için verecekleri rakamı aynı zamanda karşıtları için de vermiş olacaklarını akıllarından çıkarmasın.
İki miting arasında ister benzerlik isterseniz farklılık deyin, benim dikkatimi çeken bir başka nokta da AKP mitinginde “ göze görünmek için meydana gelenler” ile MHP mitinginde “göze görünmemek için meydana gelmeyenlerin” çokluğuydu.
MHP geçen Cumartesi birçok insanın umut etmediği kadar başarılı bir miting yaptı. Bu mitinge katılımda MHP teşkilatlarının gayretinin şüphesiz ki büyük payı var ama özellikle açılım sürecinin ve bu süreçte yaşanan Türk kimliğine yönelik rencide edici tavırların da çok büyük etkisi var. Hem MHP hem de AKP bu tepkiyi iyi değerlendirmek zorunda. Her ikisinin de bu milli endişelerden alacağı dersler olduğunu sanıyorum. Birisi yelkenini kendisine doğru esen rüzgarla daha fazla doldurmak diğeri de ters esmeye başlayan rüzgarın tahribinden kurtulmak için.

 

Bu yazı toplam 348 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim