casino maxi
  • BIST 99.937
  • Altın 237,397
  • Dolar 6,1456
  • Euro 7,2414
  • Samsun : 22 °C

MEYDANIN DİLİ

OSMAN KARA

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimin ilk meydan mitingini/okumasını dün Samsun’da gerçekleştirdi. Kampanyaya Samsun’dan başlamak dönemin AK Pati Genel Başkanı ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kalma ve Milli Mücadele’nin ilk adımının Samsun’da atılmasından mülhem bir uygulama.

Mitingin “1 numarası” kesinlikle Samsun Emniyeti’ydi. Sabahın erken saatlerinden itibaren hem miting alanında hem de miting güzergâhında olağanüstü güvenlik önlemi alınmıştı. Bırakın bir terör eylemi yapmayı bir teröristin o ortamda nefes alması bile imkânsızdı. Miting alanına giderken yol boyu görevli polis memurlarını bizim Avni Demir’e göstererek “Görevli memur meraklı vatandaştan çok” dedim. Çatılarda keskin nişancılar bütün çevreye hâkim konumdaydılar.

Başbakan ve Genel Başkan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 17.00’de başlayacağı bildirilen miting için alana 18.15’de geldi ve konuşmasına 18.23’de başladı. Gelirken yolda Canik Balıkçı Barınağı’na uğramış, balıkçılarla denize açılmış ve kısmete olta atmıştı. Gecikme bu program değişikliğinden kaynaklanan bir zorunluluk muydu yoksa alandaki kalabalığın biraz daha artması için planlı bir gecikme miydi?

Alan gerek güvenlik bariyerleri, gerekse vinçlerin taşıdığı devasa pankartlarla olabileceği kadar daraltılmıştı. Ben dokuz vinç saydım. AK Parti hem meydan düzenlemeyi hem de algıyı gerçeğin önüne çıkartmayı iyi biliyor. Meydan gerçeği ile fotoğrafın yansıttığı görüntü ve yarattığı algı çok farklı. Meydanda benim gözlemlediğim kalabalıkla televizyonun bizim eve yansıttığı kalabalık oldukça farklıydı. Ben çıplak gözle ve bizzat içinden izlediğim meydanı “zayıf” bulurken evdeki hanımım televizyondan izlediği meydan için “çok kalabalık” diyordu. “Algı her şeydir” ya da “Ne olduğu değil nasıl algılandığı önemlidir” diyenler haklılar mı acaba?

Ahmet Davutoğlu’nun meydanlarını Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanları ile mukayese etmek ve o mukayeseye dayanarak “zayıf” not vermek Sayın Davutoğlu’na haksızlık olur. Birisi Türk siyasetinin son on on beş yılının tartışmasız en başarılı meydan hatibi diğeri ise üniversite kürsüsünün dilinden siyaset meydanının diline henüz alışma çağında olan bir hatip. Doğrusu ve adil olanı Prof. Dr. Davutoğlu’nun dünkü meydanını kendisinin 7 Haziran öncesi meydanı ve bundan sonra gelecek olan muhalefet liderlerinin meydanıyla mukayese etmektir. Sayın Davutoğlu dün 7 Haziran öncesinin gerisindeydi.

Sayıya girmeyeceğim, meydan da kaç kişi vardı bilemeyeceğim ama meydanda coşku yoktu. Ha bir de ilk defa olarak meydanda bindirme kıtalar yoktu. Ya da ben öyle algıladım. Çoğu gitti azı kaldı, 23 gün sonra herkesin saçı gözünün önüne dökülecek ve herkes saçı ak mı kara mı görecek.

Bu yazı toplam 652 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim