casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 17 °C

KÜRT CUMHURBAŞKANI

OSMAN KARA

Sanki olmasın diyen varmış ve sanki hiç olmamış gibi Selahattin Demirtaş “Niye Kürt cumhurbaşkanı olmasın?” diyor. Bu ülkede “ülkesine, devletine ve milletine sadakatle bağlı olduğu sürece” layık olan herkes her makama ve her mevkie gelmiştir. Hatta layık olmadığı mevkilere bile gelmiştir.
Bu dün böyle olduğu gibi bugün de böyledir. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kürt kökenli olduğu bilinen milletvekilinin oranı Kürtleşmiş Türkmenler de dahil Kürtlerin genel nüfusa oranının en az üç katıdır, dört katıdır. Aynı ifadeler bakanlar için de, bürokrasi için de geçerlidir. 
Tek tek isim saymaya hem gerek yok hem de imkan yok. Ne zaman var ne de böyle bir liste bu gazetenin sütunlarına sığar. Bu ülkenin “çözüm süreci” adı verilen “çözülme sürecinin” başındaki ismin de Kürt kökenli olduğunu söylemek kafidir sanırım. 
Bakın, çok net söylüyorum; bu vatan bir Türk vatanıdır, bu devlet bir Türk devletidir, bu milletin adı da Türk milletidir ama bu devlet de bu millet de hiçbir zaman kafatasçı olmamıştır, hiçbir zaman başka etnik kökenlere mensup olanları dışlamamıştır. Tam tersine herkesi sahiplenmiş, gazayla kazandığı vatanını, kurduğu devletini herkesle paylaşmıştır. Tek bir şartı vardır bu paylaşmanın: Sadakat. Vatana sadakat, devlete sadakat, millete sadakat. Çok şey mi istiyoruz?
Acı bir gerçek ama bizim Anadolu’ya ilk girdiğimiz yer olan Güneydoğu Anadolu Türksüzleş(tiril)iyor. O bölge Türkleri ya kimliklerini inkara ve dolayısıyla asimilasyona ya da yerlerini yurtlarını terke zorlanıyorlar. Güneydoğu Türk etnik unsuruna kapatılırken Türkiye’nin tamamı Kürt etnik unsuruna sonuna kadar açık; herkes her yerde istediği ticareti yapabiliyor, istediği mesleği icra edebiliyor. Türkiye’de kimsenin horlandığı, dışlandığı yok
Biline ki, Selahattin Demirtaş da, eğer seçilebilirse, Türkiye’nin Kürt kökenli ilk ve son cumhurbaşkanı olmayacaktır.

Bu yazı toplam 1289 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim