casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 236,786
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Samsun : 23 °C

KAZANDINIZ!

OSMAN KARA

Tebrikler, kazandınız. Artık başkansınız, beysiniz. Kutlayanınız hatta kutsayanınız çok olur. Gelenden gidenden başınızı kaldıramaz, zafer naralarından başka ses duyamazsınız. Ben bir derleme yaptım sizler için. Yolun başında aykırı gelir benim bu söyleyeceklerim ama dinleyin lütfen. Zira benim değildir bu sözlerin hiçbiri. Tarihin derinliklerinden, bir büyük milletin deneyimlerinden beslenir. 
“Dünyayı elinde tutan beyler, akıllı olmak, halkı itaat altına almak isteyen bey de bilgili olmak zorundadır. Anlayış ve bilgi bir kimsede, bir arada bulunursa o kişi mükemmel insandır” diye başlar Yusuf Has Hacip Kutadgu Bilig(Mutluluk Veren Bilgi) adlı eserinde. “Bilgili bey, öfkeyi kendinden uzak tut. Hiddetlenme de kendine iyi ad kazanmaya bak. Kişiye sükûnet gerek, yumuşaklık gerek. Yöneticilere de parlak bir gelecek için sabır, yumuşak huy, nezaket, akıl ve bilgi gerekir” diye devam eder. Size neyi hatırlatır bilmem ama bu sözler bana Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e “Ey oğul artık beysin, artık öfke bize sükûnet sana” sözlerini hatırlatır. 
İyi yasa, dürüstlük ve adalet… Yusuf Has Hacip “iyi yasanın” önemini ısrarla vurgular. “İyi yasalar düzenle. İyi yasalar düzenleyen yönetici kendi adını ve devletini kökleştirmiş sayılır. Kötü yasa koyan yönetici daha hayattayken ölmüş demektir. Kötü yasalarla devlet yönetilmez” der. Ama bununla yetinmez, yasaların iyi olması kadar dürüstlük ve adaletle uygulanması gerektiğine de işaret eder. Bu konuda da şunları söyler: “İnsan, dürüst davranırsa beylik iyi şeydir. Beylik iyi şeydir amma ondan daha iyisi yasaları doğru ve adil uygulamaktır… Kim ki devletin(sizler için bu belediyedir) başında bulunursa halka uyguladığı kanunlar iyi olmalıdır. Kim halkı yönetecek olsa yumuşak huylu olmalı ve halka iyi davranmalıdır… Beylik yönetiminin temeli doğruluk üzerine kurulmuştur. Doğru yol devletin esasıdır. Yönetici ülkeyi doğrulukla yönetirse, bütün isteklerini elde edebilir…”
Yusuf Has Hacip beyliğin kalıcı olmadığını da bilir ve bildirir. Ona göre önemli olan bu geçici sürede iyi bir ad kazanmak ve iyi bir ad bırakmak ve gitmeye hazır olmaktır. “İnen her şey bir gün yükselir, yükselen de bir gün mutlaka alçalır. Parlayan söner, yürüyen de yorularak çöker” der.
Biliyorum; ”şimdi sırası mı” diyeceksiniz. Belki de “haddimi bilmemekle” suçlayacaksınız. Suçlamayın. Bu sözler bana değil size lazım. Beş yıl tez geçer. Bir daha halkın karısına çıkmak zamanı geldiğinde hatırlarsanız bu sözleri o zaman da çok geç olur.

Bu yazı toplam 672 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim