casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 20 °C

KABUSLARDAYIM!!!

OSMAN KARA

Yaşımın zafiyetini unutup bir de zamanın sahte güneşine aldanıp kabanı fora edince kaptım şifayı. Salya sümük yatıyorum, kah uyuyorum kah uyanıyorum kısacası uyumakla uyanıklık arasındayım. Uyurken görmediğim karabasanları uyanıkken görüyorum.

Kendimle ilgili değil gördüğüm karabasanlar, çektiğim acılar, duyduğum üzüntüler. Namık Kemal “Bais-i şekva bize hüzn-i umumidir Kemal/ Kendi derdi gönlümün billah gelmez yadına” demiş ya bir buçuk asır önce bizimki de o misal hüzn-i umumidir yani genel ahvalin üzüntüsüdür.

Biz bir sevgili dostun ifadesiyle “yenilmiş bir medeniyetin” mirasçılarıyız. O muhteşem maziden bize kalan sadece zaferlerin şanı değil kaybedilen toprakların ve yenilen medeniyetin haklı hüznüdür. Lise çağlarında “dev gibi bir orduyu yenen yüz atlının” gururuyla kabaran göğsümde şimdilerde, kaybedilen vatan topraklarının taşınmaz acısı var. Bir de yaşadığımız ihanetlerin gayzı.

Neye yanacağımı şaşırıyorum, geçmişte yaşanmışlara mı yoksa gelecekte yaşanması muhtemel olanlara mı? Varlığı her geçen gün biraz daha netleşen, genişleyen ve hakim olduğu alanı genişleten buna rağmen hala görmezden gelinen ihanetin giderek küstahlaşmasına mı ya da ihaneti azdıran gaflet ve delalete mi?

Şehre inemeyen eşkıya döneminin sözde çözüm sürecinde dağa ve hatta sokağa çıkamayan asker ve polis algısına dönüşmesine mi, neye kahretmeliyim? Taşların bağlanıp itlerin serbest bırakılmasına mı ya da daha net bir ifadeyle aslanların kafeslerine hapsedilip köpeklerin kentlere salınmasına mı esef etmeliyim?

Böyle anlarda hep “ din elden giderken mezhep, mezhep elden giderken tarikat kavgası yapılmaz” diyen İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği’nin efsane başkanı Ufuk Şehri Ağabey gelir aklıma ve bir kere daha yanarım basiretsizliğimize.

Ortadoğu yeniden şekilleniyor daha da acısı Musevilikle kavgasını bitiren İsevi Batı yeni bir İslam formatlamanın şeytani senaryolarını hayata geçiriyor ve maalesef bunu bizim topraklarımızda ve bizim üzerimizden sahneliyor. Ve kısır çekişmelerin aptal darbeleriyle kendi kanımızı kaybediyoruz.

İmparatorluk olma başarısını gösteren Osmanlının mirasçıları federatif Ortadoğu’yu bir başarı sanma ve topluma da öyle sunma çaresizliğinin içinde bocalıyor. Ve ben hasta yatağımda “hüzn-i umuminin” karabasanlarıyla boğuşuyorum. Ben iflah olmam…

Bu yazı toplam 522 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim