casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 17 °C

İSRAİL’İN GÖZÜ AYDIN!

OSMAN KARA

Gözü aydın olsun İsrail’in; elli yıllık hayali bizim de büyük gayretimizle (yoksa gafletimizle mi demeliydim, bilmiyorum) nihayet gerçekleşiyor. Dünyada tüm komşularıyla kavgalı tek devlet olan İsrail bu ebedi yalnızlığından kurtuluyor. Ona dost olmaya mecbur ve mahkum bir Kürt Devleti Kuzey Irak’ta uluslararası sahneye çıkmak için gün sayıyor. İsrail Başbakanı Netenyahu “kurulacak bir Kürt Devleti’ni tanıyacaklarını” resmen açıkladı. Türkiye ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in ağzından dolaylı tanıma mesajı verdi. 
Netanyahu’nun daha doğru bir ifade ile İsrail’in Ortadoğu’da bir Kürt devleti kurulması isteğini anlarım, bu onların en az elli yıllık hayalleri, hedefleri ve adım adım uyguladıkları bir plandı. Saklısı gizlisi yok, İsrail Barzani ilişkileri ta 1957’ye yani İsrail’in devlet olmasından hemen dokuz yıl sonraya dayanır. Yıllarca eğitim, para ve silah desteği vermiştir İsrail önce baba Molla Mustafa Barzani’ye, sonra da oğul Mesut Barzani’ye. Halen de sürmektedir bu destek. Piyasada bir yığın kitap var bu konuları hem de Yahudilerin ağzından ve kaleminden anlatan. Yabancı basından tercümeler zaman zaman da olsa yer alıyor bizim basınımızda. 
İsrail çevresindeki Müslüman çemberini etnik köken ve mezhep darbeleriyle kırmak, düşmanı devletleri zayıflatmak, kendisine dost olmaya mahkum yeni devletler oluşturmak için yıllardır kullanıyordu mezhep ve etnik kimlik kartını. 1982’de bir dışişleri görevlisi olan Oded Yinon tarafından hazırlanan “İsrail İçin Strateji” başlıklı raporda “bölge ülkelerindeki etnik ve dini çatışmaların körüklenmesi, böylelikle ülkelerin bölünüp parçalanması ve İsrail işgaline hazırlanması” öngörülüyordu. Oded Yinon, Irak’ta bugün olanları daha o günden görmüş ve “Irak etnik ve mezhep temelleri üzerine bölünecektir; kuzeyde bir Kürt Devleti, ortada bir Sünni ve güneyde bir Şii Devleti.” diye yazmıştı. Bu ne uzak görüşlülük! Yoksa bu ne müthiş plan ve bu ne müthiş uygulama becerisi mi deseydim?
Kuzey Irak’ta henüz resmen ilan edilmese de bir Kürt Devleti kurulmuştur hem de bizim himayemizde ve bizim gaflet ve desteğimizle. Orada kalmayacaktır, Suriye’ye taşması yakındır. Türkiye’ye ve İran’a göz dikmesi (daha doğrusu bu ihtirasını açığa vurması da) çok sürmeyecektir.
Ne garip ve ne hazin ki İsrail dostu olmaya mecbur ve mahkum bir devlet İsrail’in milli çıkarlarına tamamen uygun, bizimse milli çıkarlarımıza tamamen ters olarak hem de Siyonizm karşıtlığını varlığının en esaslı umdesi yapan bir partinin iktidarında vücut buluyor.

Bu yazı toplam 525 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim