casino maxi
  • BIST 98.336
  • Altın 241,139
  • Dolar 6,2619
  • Euro 7,3535
  • Samsun : 23 °C

İNANMADINIZ MI?

OSMAN KARA

Ben şahidim, gözlerimle gördüm, kulaklarımla duydum, size de anlatmasam duramam, çatlarım.

Önce CHP’lilerle MHP’liler geldiler bir araya gözden ırak bir yerde, kapalı kapılar ardında. Sonra da AKP’li yetkililerle buluştular. Ve basında hiç dillendirilmeyen bir büyük kucaklaşmayı, yüzde seksen üçlük geniş katılımlı bir koalisyonu konuştular.

“Çok hırpalandık” dediler “millet olarak kamplara bölündük, ayrıştık. Bu böyle gitmez. Bir büyük kucaklaşmaya, barışmaya ihtiyacımız var. Siz seçimden birinci parti çıktınız. Seçim öncesi sizi çok eleştirmiş olsak da milletin kararı karşısında sizi yok sayamayız. Ekonomimiz her geçen gün biraz daha kırılgan hale geliyor. Dış politikadaki yalnızlığımız daha da artıyor, sorunlar daha da büyüyor. Ülkenin belli bir bölümündeki talihsiz ayrışma giderek daha da derinleşiyor. Böyle bir noktada halkın İslamiyet, Türklük ve sosyal adalet konularındaki tercihlerinin temsilcisi olan ya da öyle kabul edilen biz üç parti bir araya gelmek zorundayız.”

Sonra devam ettiler: “Biz 17-25 Aralık yargılanmalı diyoruz. Sizin bundan alınmanıza, korkmanıza gerek yok. Kumpas dönemi bitti artık. Siz söylüyorsunuz bunu. Paralelin polislerini de, savcılarını da, yargıçlarını da tasfiye ettiniz. Artık yargıdan korkacak bir şeyiniz kalmadı. Lütfen gidiniz, aklanınız ve geliniz hem siz rahatlayınız hem biz. İnanın yargıda aklanmadığınız sürece ne kadar masum olursanız olunuz bu suçlamalardan kurutulamazsınız. Hem dürüst adamların yargıdan korkacak nesi olur ki?

Bir de şu Anayasa sınırları ile çözüm süreci meselesi var. Onun da sorun olacağını sanmıyoruz ama yine de söyleyelim. Daha iki hafta geçmedi Anayasa’ya sadık kalacağız diye yemin etmemizin üzerinden. Sanırım siz de istemezsiniz makamı ve mevkii ne olursa olsun kimsenin Anayasa dışına çıkmasını.

Çözüm sürecine gelince, onun ölü doğduğunu ve yürümediğini zaten siz söylüyorsunuz. Ölü çocuğu hayata döndürmek gibi nafile bir çabanın peşinde koşmaktan vaz geçip milli birlik ve bütünlük çerçevesinde demokratik ve bireysel hakları birileriyle bir pazarlık olarak değil milletin ortak anlayışı olarak belirleyerek hayata geçirmek çok daha doğru olur. Belli bir bölgede devleti yeniden tesis etmemizden en çok o bölgenin zorbaların tahakkümü altında yaşayan insanları memnun olacaktır.”

Önce “Bu kadar mı?” diye sordular AKP’liler sonra “Doğru” dediler. “Doğru, bizim korkumuz yargıdan değil, kumpastandı. Biz bakanlarımızı falan yargıdan kaçırmadık paralelin kumpasından kaçırdık. Allah’a şükürler olsun milletimizden aldığımız güçle dağıttık o paralel yapıyı. Yiğitçe gideriz yargıya ve yüz akıyla döneriz inşallah. Biz etiğimiz yemine sadık insanlarız. Ne kendimiz aşarız anayasa sınırlarını ne de başkasının aşmasına razı oluruz. Çözüm sürecine gelince biz bir ihanet projesi olarak değil bir barış, bir birleşme ve kaynaşma projesi olarak baktık o sürece, hala da öyle bakıyoruz. Bu bakış açısıyla sizinle anlaşamayacağımız bir taraf olmaz. Hadi paylaşıma geçelim ve kuralım şu koalisyonu.”

Dün bu yazıyı yazmadan önce “Ben bu sahneleri gördüm, ben bu sözleri duydum” dediğim arkadaşlarımın kimileri “gece üstün açık kalmış” dediler yaz mevsiminde yorganın yük olacağını bildikleri halde. Kimileri de “Sen boş hayallerinle oyalıyorsun bizi” diye sitem ettiler.
,
Ben de biliyorum bu bir rüya bile değil hatta bir hayal bile değil, belki de tam bir zırva. Ama Allah için söyleyin bu zırvanın hayali bile güzel değil mi?

Bu yazı toplam 400 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim