casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

İKİ KİŞİLİK SEÇİM

OSMAN KARA

Bu akşam Yüksek Seçim Kurulu’na verilecek milletvekili aday listesi nasıl olursa olsun 1 Kasım seçimi Samsun için “iki kişilik” bir seçim olacaktır. Başka bir ifade ile seçim AKP’nin altıncı sıra adayı ile MHP’nin ikinci sıra adayı arasından geçecektir. Adayların ve teşkilatların performansına göre ya 7 Haziran seçimlerinde tecelli eden halk iradesi olduğu gibi korunacak ya da bir milletvekilliği MHP’den AKP’ye geçecek.

Bu seçim milletvekilli sayısı açısından CHP’yi hiç ilgilendirmiyor. CHP’nin oyları on bin artsa da on bin eksilse de çıkartacağı milletvekili sayısı değişmeyecek. CHP her halükarda iki milletvekili çıkartacak. CHP’nin milletvekili sayısının bire düşmesi için yetmiş bine yakın oy kaybetmesi, üçe çıkması için de en az kırk bin yeni oy alması gerekmektedir. Vekil sayısı açısından bakıldığında CHP rahat bir seçim geçirecek. CHP’nin bu seçimdeki tek hedefi oy oranını artırmak olacaktır.

AKP bu seçime Samsun’da diğer birçok ilden daha fazla asılacaktır. Hem ekonomik gücü hem de teşkilat yapılanması ona bu imkânı sağlıyor. Oturmuş bir kadrosu ve geniş bir üye yapılanması var. Kentin hemşeri ve seçmen bilgileri en ince detayına kadar AKP’nin bilgisayarlarına girmiş bulunuyor. İl, ilçe, mahalle ve köy yapılanmaları hem seçmene ulaşmaya hem de sandık çevresinde gerekli ve yeterli maddi ve manevi egemenliği hâkim kılmaya elverişli.

AKP için yerelde söylediklerimizi MHP için aynı şekilde söylemek pek kolay değil. Bir kere her iki partinin ekonomik gücü kıyas kabul etmez. Hele de bu seçimde partilerin hazineden seçim yardımı alamayacakları düşünülürse durum MHP açısından daha da önem kazanmaktadır. Yine aynı şekilde üye sayısında da AKP açık ara önde gözüküyor. MHP aleyhine gözüken bu iki olumsuzluk hem seçim öncesi saha çalışmaları ve seçim günü sandık çevresinde etkinlik anlamında MHP’nin hareket kabiliyetini önemli ölçüde olumsuz etkileyecektir.

MHP eğer yapabilirse, bu dezavantajlarını ülkücü kökenden gelen ama şu veya bu şekilde partisiyle arasında en azından gönül kırıklığı olan kesimleri kucaklayıcı bir çalışmayla giderebilir. İki kişilik seçimin sonucunu belirlemede yerel şartlar kadar genel şartlar ve her iki parti genel merkezinin özellikle de PKK terörü ve Suriye’deki gelişmeler konusunda verecekleri mesajlarla bu mesajları halka iletmek ve anlatmaktaki başarısı ya da başarısızlığı da etkili olacaktır.

Bu yazı toplam 511 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim