casino maxi
  • BIST 99.746
  • Altın 237,739
  • Dolar 6,1527
  • Euro 7,2477
  • Samsun : 22 °C

İKİ 26 AĞUSTOS

OSMAN KARA

İki 26 Ağustos vardır batı Türklüğünün tarihinde sekiz yüz elli bir yıl arayla yaşanan. Birincisi 26 Ağustos 1071. Anadolu’nun “ebedi yurt” olmak üzere Türk’e açılışı. İkincisi 26 Ağustos 1922. Anadolu’nun yabancı emellere sonsuza kadar kapanışı.

Zaferleri kahramanlar kazanır, tarihçiler yazar, sanatkarlar ve şairler ölümsüzleştir. İki ayrı dünya görüşünden iki ayrı şair; Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu ülkücü hareketten geliyor. Nazım Hikmet ise komünizm ithamıyla yargılanmış, hapis yatmış, gözlerini hayata gurbette kapamış bir şair. Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu” Malazgirt Marşını”, Nazım Hikmet de “Kuvayı Milliye Destanı’nı” yazdı. Marş kısa, destan uzundur. Marşın tamamını alacağım; destanın ise iki bölümünden iki parçasını.

“Aylardan Ağustos, günlerden Cuma/ Gün doğmadan evvel iklîm-i Rum'a/Bozkurtlar ordusu geçti hücuma/Yeni bir şevk ile gürledi gökler/Ya Allah...Bismillah... Allahuekber

Önde yalın kılıç Türkmen Başbuğu/ Ardında Oğuz'un elli bin tuğu/ Andırır Altay'dan kopan bir çığı/ Budur, Peygamberin övdüğü Türkler... /Ya Allah...Bismillah... Allahuekber

Türk, Ulu Tanrı'nın soylu gözdesi/ Malazgirt Bizans'ın Türk'e secdesi/ Bu ses insanlığa Hakk'ın müjdesi/ Bu seste birleşir bütün yürekler... /Ya Allah...Bismillah... Allahuekber!..

Nağramızdır bu gün gök gürültüsü,/ Kanımızdır bugün yerin örtüsü/ Gazi atlarımın nal parıltısı/ Kılıçlarımızdır çakan şimşekler.../ Ya Allah...Bismillah... Allahuekber!..

Yiğitler kan döker, bayrak solmaya,/ Anadolu başlar, vatan olmaya.../Kızılelma'ya hey... Kızılelma'ya!!!/ En güzel marşını vurmada mehter/ Ya Allah...Bismillah... Allahuekber”

Bunlar da Nazım’ın Kuvayı Milliye Destanı’ndan mısralar:

“Sarışın bir kurda benziyordu./ Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı./ Yürüdü uçurumun başına kadar,/ eğildi, durdu./ Bıraksalar/ ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak/ ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak/ Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlıyacaktı.”

O “sarışın kurt” Büyük Taarruzun başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’dır, o “sarışın kurt” Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Ve Kuvayı Milliye Destanı’ndan son alıntılar:

“Dörtnala gelip Uzak Asya’dan/ Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan/ bu memleket bizim./ Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak/ ve ipek bir halıya benziyen toprak,/ bu cehennem, bu cennet bizim./…Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,/ yok edin insanın insana kulluğunu,/ bu dâvet bizim…/ Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/ ve bir orman gibi kardeşçesine,/ bu hasret bizim…»

Her iki zaferin de şanlı komutanları, aziz şehitleri, muhterem gazileri ve kahraman askerleri nurlar içinde yatsınlar. Emanetleri namusumuzdur. Namus imtihanından yüz akıyla çıkmak zorundayız. Başarırız, başarmak zorundayız.

Bu yazı toplam 827 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim