casino maxi
  • BIST 99.937
  • Altın 237,397
  • Dolar 6,1456
  • Euro 7,2414
  • Samsun : 22 °C

HOŞ GELDİN HÜZÜN

OSMAN KARA

Gönlümün davetsiz misafiridir hüzün. Hiçbir sonbaharı bende konaklamadan geçirmez. 
Ben bozkırda büyüdüm. Bozkırda güz erken gelir ve güzle birlikte hüznün sarılığı çöker toprağa ve benim gönlüme. Çocuktuk, hayvanlar kışın yesin diye gazel toplardık. Biz kuru yaprağa gazel derdik. Gazeller sarı olurdu. Hüznün rengini sarı sanışım ondan mıdır bilemem, ama ben hüznü hep sarı renkli düşünürüm.
Bir şarkı var dilimin ucunda “içimde bir ince hüzün senden gelir sana gider” diye. Gerisi yoktur, hafızamın zayıflığından mıdır ya da hiç yazılmadı ve hiç bestelenmedi de ondan mıdır? Hüznü yaşarım da tarif edemem. Yaşamak, hissetmek yetmez mi, illa tarif mi gerek? Ahmet Haşim “melali anlamayan nesle aşina değiliz” demişti. Hüzne aşina gönlümün hüzne yabancı dünyadaki yalnızlığı çok derin. 
Bozkırda geceler serin hatta soğuktur. Ayvanda yatardık eski yazlarda. Ayvan üç tarafı kapalı bir tarafı açık yarım kat. Halk ağzında bazı yerlerde eyvan da derler siz isterseniz teras deyin. Bütün gökyüzü bir tablo gibi karşınızdadır yatmaya durduğunuzda. Geceler serindir hatta soğuktur ama gökyüzü pırıl pırıldır bozkırda ve yıldız doludur. Sanki bir kol mesafesindedir o erişilmez yıldızlar. Evrenin sonsuzluğunda sonsuz hayallere dalar gidersiniz. Hayalperest oluşum ondan mıdır?
Sevdalarımız vardı gökyüzü kadar temiz, hayallerimiz vardı yıldızlar kadar yakın, yıldızlar kadar uzak. Yaşanamamış sevdalar ve gerçekleşmemiş hayallerle geçti bizim kuşağın ömrü. Yiğitlerin toprağa düşüşünü de gördük eyyamcıların dönüşüne de tanıklık ettik. Hüznümün yoğunluğu dönekliğin sürekliliğinden midir? Ya da inanarak feda edilmiş bir gençliğin kimi çapsızların ya da sahtekarların küçük hesaplarıyla harcanmış olmasından mıdır? 
Gönlümün davetsiz misafiri hüzün giderek her yıl biraz daha erken çalmaya başladı kapımı. Bu yıl daha tabiata güz gelmeden benim kalbime hüzün geldi. Türk şirinin büyük ustası Attila İlhan “Hayat zamanda iz bırakmaz/ bir boşluğa düşersin bir boşluktan/ birikip yeniden sıçramak için/elde var hüzün” der. Eğer gelişin düşülen bir boşluktan birikip yeniden sıçramak içinse ey hüzün, hoş geldin, sefalar getirdin.

Bu yazı toplam 2004 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim