casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,547
  • Dolar 6,2955
  • Euro 7,3891
  • Samsun : 17 °C

HERKESİN BİR GEREKÇESİ VARDIR

OSMAN KARA

Dört liderin dördü de sevinebilir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim sath-ı mailindeki tutumuna bakıp belki de beş lider demeliydim ama ben hukukun tanımına sadık kalarak dört lider demeyi tercih edeceğim.

Partisi yaklaşık dokuz puan kayba uğrasa da, tek başına hükümet kurma gücünü kaybetse de Sayın Davutoğlu partisinin seçimden birinci çıkmasıyla teselli bulabilir. Nitekim, seçim akşamı yaptığı “balkon” konuşmasında partisinin “destan yazdığını” söyledi. Kaybederek destan yazmak bize, partisinin birinci parti çıkmasına rağmen oy kaybettiği için istifa etmek ise İngiliz liderlere/başbakanlara has olsa gerek.

Kemal Kılıçdaroğlu da “Ben kazanamadıysam AKP’de kazanamadı” diyerek mutlu olabilir. Burası Şark’tır ve Şark’ta başkasının başarısızlığı bizim başarı nutukları sıkmamız için yeterlidir. Sayın Davutoğlu’nu başarı nutuklarından dolayı alkışlayanların Sayın Kılıçdaroğlu’nu eleştirmeye hakları yoktur. Tıpkı Kılıçdaroğlu’nun başarı nutuklarını alkışlayanların Davutoğlu’na gülmeye hakları olmadığı gibi.

Devlet Bahçeli de seçim sonuçlarından son derece mutlu olabilir ve Davutoğlu gibi O da zafer nutukları atabilir. Üstelik de bunu hem Davutoğlu’ndan hem de Kılıçdaroğlu’dan daha fazla hak etmiştir. Ama bu buruk bir mutluluk olmaya mahkumdur. Hem kendileri yeterince büyüyemedikleri hem de HDP sandıklarından fazla büyüdüğü için.

Üçü de mutlu olabilir ama taraftarları mutlu değil. AKP’liler tek başına iktidarı kaybettikleri, CHP’liler umduklarını bulamadıkları, MHP’liler ise son derece müsait şartlara rağmen gerektiği kadar büyüyemedikleri için. Diğerlerinin kaybederken kazandık nutukları sıkmasına karşılık MHP liderliğinin kazandığı halde eleştirilebilir olması söz konusu.

Bu seçimde sevinmeyi hak eden ve mensupları ve oy verenleri tarafından hiçbir şekilde eleştirilmeyecek olan tek parti HDP, tek lider Selahattin Demirtaş’tır. Biz ülke adına ciddi bir tehlike olarak görsek ve üzülsek de elde ettikleri sonuç gerçek bir başarıdır. Bunda 2005’den beri çözüm adı altında uyguladığı yanlış politikalar dolayısıyla AKP’nin büyük sorumluluğu vardır ve AKP’nin bu sorumluluğu “AKP’den kurtulmak” gibi bir siyasi hesap uğruna HDP’nin değirmenine su taşıyan liberallerin, marjinal solcuların ve bir kısım CHP’lilerin sorumluluğundan çok daha fazladır.

Biz seçimden üç gün önce “Ben HDP’nin barajı aşacağından hiç şüphe duymadım” derken gönlümüzün istediğini değil gözümüzün gördüğünü yazmıştık. Ne yazık ki tespitimiz doğru çıktı; HDP AKP’nin sürdüğü, çapaladığı ve suladığı devletsiz tarlalarda alabildiğine gelişti, bir ayrık otu yayılmacılığıyla sahayı kapladı, kendisinden başka hiçbir çiçeğin açmasına imkan bırakmadı.

AKP şimdi “yangını çıkartanın itfaiyeciyi geç gelmekle” suçlamaya hakkı olmadığını unutmuş gözükmekte ve başkalarını suçlamaktadır.

Bu yazı toplam 427 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim