casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,373
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 15 °C

ÇELTİK ÜRETİCİSİ KÜSKÜN

FATİH ASLAN

Çiftçilik zor zanaat. Risklere açık. Üretim genellikle açık alanda yapıldığı için tabiat şartlarına bağlı. Mutlaka devlet desteklemesi gerekli. Bütün gelişmiş ülkelerde tarım destekleniyor. Bizde ise göstermelik birkaç destekten başka ciddi bir şey yok.

 

            Türkiye’de tarım yapmak ne kadar zor olsa da insanımızın çalışkan ve kanaatkâr olmasından dolayı yine de devam ediyor. İnsanlar yeterince kazanamamalarına rağmen başka yapacak bir şeyleri olmadığından çiftçiliği sürdürüyorlar.

 

            Üretim maliyetleri hesaplanırken gübre, ilaç, mazot, işçi gibi somut girdi masrafları göz önüne alınıyor. Üretim sırasında yapılan bu masrafların, mahsul satışından elde edilen gelir olarak biraz üzerine çıkılınca kazanılan para ile yetiniliyor. Oysa üretim maliyetleri içine tarla kirası (tarla kendisinin olsa bile), kendi işçilik ücreti ve amortisman gibi giderlerin de katılması gerekir. Fakat bu girdiler genellikle düşünülmüyor. Bu nedenle insanlar tarımdan geçindiklerini sandıkları halde yıldan yıla hiç zenginleşemedikleri gibi, gittikçe fakirleşiyorlar.

 

            Bafra’nın tarımsal üretiminin en büyük kalemi çeltik. Türkiye çeltik üretiminin % 10’unu tek başına Bafra karşılıyor. Bafra Ovası gerek iklim gerekse toprak yapısı bakımından çeltik üretimine çok elverişli. Bafra pirinci lezzeti ve kalitesi ile her gün biraz daha tanınıyor. Ama çeltik üreticisi bu yıl yine dertli. Fiyatlar çok düşük durumda. Bu yıl çeltik fiyatları 1,2 - 1,3 TL.leri gördü. Bu rakam maliyetleri bile karşılamıyor.

 

            Toprak Mahsulleri Ofisi 16 aralık, 2015 tarihinde 60 randıman Osmancık çeşidi çeltik için 1.580 TL/ton, Baldo çeşidi  çeltik için ise 1.975 TL/ton alım fiyatı açıkladı. Ancak bu fiyatlardan; mahsulün rutubeti, randımanı, hasarlı tane miktarı, yabancı madde miktarı, diğer çeşit miktarı, kırmızı çizgili tane miktarı gibi faktörler göz önüne alınarak % 10 ları bulan fiyat kırılması yapılabiliyor.

 

            Çeltik fiyatlarının çok düşük olmasının nedenleri arasında TMO’nun açıkladığı fiyatın az olmasının yanında haddinden fazla ithalat yapılması da yer alıyor. Dışarıdan 150.000 tondan fazla çeltik ithalatı yapılıyor. Genellikle ucuz ve kalitesiz olan bu çeltikler yerli mal ile karıştırılarak piyasaya sürülüyor. Bu da hem fiyatların düşmesine neden oluyor, hem de insanlarımızı pirinç tüketiminden uzaklaştırıyor. Karışık pirinçle yapılan pilavda bazı taneler piştiği halde bazıları pişmiyor, lezzet kayboluyor. Bu nedenle son zamanlarda pirinçten bulgura doğru bir tercih kayması olduğu söyleniyor.

 

            Pirinçte KDV oranı % 8’den % 1’e indirildi. Bu indirim ile çeltik üreticisinin daha fazla kazanması ve tüketicinin daha ucuza pirinç yemesi hedeflenirken ne üretici ne de tüketici bundan yararlandı. Üreticiden yok fiyata alınan pirinç marketlerde 4 TL.den aşağı düşmüyor.

 

            Fiyatların çok düşük olmasından dolayı bu yıl Bafra Ovasında çeltik ekimi azalacak. Bu şimdiden alınan ruhsatlardan belli olmuş durumda. Çeltik üreticisi küskün ve bezgin. Ekip ekmemekte kararsız. Bu durum bütün Türkiye için geçerli. Çeltik üreticisi küstürülmemeli. Çünkü çeltik tarımı zor ve masraflı bir uğraş. Çeltik üretimi diğer tarımsal üretim çeşitlerine göre daha fazla sermaye gerektiriyor. Tamamen mekanizasyona bağlı bir üretim şekli. Bugün orta halli bir çeltik üreticisinin makine parkı, alet edevat, yapı gibi mal varlıklarının değeri 1.000.000 TL.yi buluyor. Üretici ekimden vaz geçerek bu mal varlığını dağıtırsa ileride şartlar düzelse bile kolay kolay tekrar üretime dönemez.

 

            İşte yukarıda anlatılan bu nedenlerden dolayı:

-Çeltik üretimi devlet tarafından mutlaka yeterli miktarda desteklenmeli.

-İç piyasada fiyatları düşürmek için ithalat yapılmamalı. İthalat ya yapılmamalı, ya da mutlaka gereklilik varsa sınırlı ve kontrollü olarak yapılmalı.

-Piyasada satılan pirinçler; sıkı kontrol altına alınarak, çeşit belirlemesi yapılarak, menşei tespit edilerek tüketicinin bilgisine sunulmalı. Kesinlikle çeşit karışımına izin verilmemeli.

-TMO alım fiyatı en geç ağustos ayının sonuna kadar açıklanmalı.

-Çeltik üreticileri kooperatifleşmeye özendirilmeli. Kooperatifçilik devlet tarafından desteklenmeli.

Lisanslı depoculuk yaygınlaşmalI

Bu yazı toplam 2376 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim