casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 17 °C

BUGÜN BAYRAM

OSMAN KARA

Bugün bir buçuk milyarı aşkın Müslüman için iki kutsal bayramdan biri. Bireyler arasında küslüğü yasaklayan bir dinin mensupları bu bayrama Afrika’dan Asya’ya İslam coğrafyasının büyük bir kesiminde kanlı kardeş kavgalarıyla giriyor. 
Camilerde, sokaklarda, caddelerde el sıkışması gereken erkeklerin bir kısmı siperlerde ve kalplerde din kardeşine, kan kardeşine kurşun sıkıyor, bereket için makinelerin dişlilerini çalıştırması gereken nasır tutmuş parmaklar tüfeklerin tetiklerinde, tüfekler ölüm kusuyor. Ve yıkılmış evlerde kimsesiz çocuklar kaderlerine ağlıyor.

Çocuklar, Allah’ın yetişkinlere emaneti. Yetişkinler emanete ihanet ediyorlar. Yetişkinler, kimi bir yabancı mihrakın tezgahında, kimileri bağnazlığın pençesinde. Yetişkinler kimileri siyasi hırsına kurban kimileri yüreksiz, inançsız, imansız. Onların dinmeyen ihtiraslarının ya da bir dava uğruna çarpmayan inançsız yüreklerinin bedelini masum kadınlar, günahsız sabiler ödüyor. Dualarda bile hayır yerine şer temenni ediliyor.

Zordur evsiz barksız olmak, zordur savaş içinde kocasız, babasız kalmak. Hele de tüm erdemlerin ayaklar altına alındığı gayrı nizami harpte. Namuslar kanlı katillerin şehvet ateşini söndürür.

Evsiz barksız kalmak zordur ama vatansız kalmak hepsinden de zor olanıdır. Vatansız, bayraksız ve ezansız kalmak ya da tek kelimeyle söylemek gerekirse devletsiz olmak, rezillikler içinde en büyük rezilliktir.

Şimdilerde insanlar geliyor bu kente, vatansız kalmış insanlar, devletsiz kalmış insanlar. Gelenler, gelebilenler şanslı, bir dost ülkede bir kardeş vatanda, kardeşlerle birlikte olmak vatandan ayrı olmanın acısını tam anlamıyla dindiremese de hafifletiyor. Tamamen iyileşmese de, nereye kadar süreceği bilinmese de yaralar sarılıp sarmalanıyor, hiç olmazsa geri dönüş umutlarını canlı tutacak kadar güç veriyor insana. Ya gelemeyenler, ya kimin galip kimin mağlup, kimin ne zaman dost ne zaman düşman olduğu bilinmeyen/bilenemeyen ateş çemberinin içinde kalanlar; Allah onlara acısın.

Allah’ım sen bizi dinsiz, devletsiz, vatansız ve milletsiz, bayraksız ve ezansız koyma Allah’ım bu bayrağı hiçbir santimetrekaresinden indirme bu vatanın. Ve bu ezanı susturma Allah’ım. Devlete, millete ve orduya zeval verme.

Alemlerin serveri Hazreti Peygamber Efendimiz başta olmak üzere cümle peygamberlerin yüzü suyu hürmetine, Hazreti Ebubekir’in, Hazreti Ömer’in, Hazreti Osman’ın, Hazreti Ali’nin, ehlibeytin, Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi’nin, Mevlana Celalettin Rumi’nin, Hacı Bayram Veli’nin, Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus Emre’nin ve cümle erenlerin, evliyaların, azizlerin, uluların, gazilerin, şehitlerin, okunan ezanların, kılınan namazların, edilen duaların yüzü suyu hürmetine sen acı bu ümmete, bu millete. Bu ümmeti zelil, bu milleti hakir eyleme. Bu ümmet Hazreti Muhammet’in ümmeti, bu millet bu ümmetin yol açıcı kılıcı, koruyucu kalkanı. Bu ümmetin kaderi bu milletin omuzlarında. Sen koru, sen yücelt Ya Rabbim…

NOT: Tüm dostlarımın, hemşerilerimin, Büyük Türk Milleti’nin ve İslam ümmetinin mübarek bayramı kutlu olsun.

Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim