casino maxi
  • BIST 99.547
  • Altın 234,485
  • Dolar 6,0735
  • Euro 7,1510
  • Samsun : 23 °C

BU EĞİTİMLE VE BİLİMLE Mİ?

OSMAN KARA

Dün eğitim ve bilim seviyemizle ilgili iki ayrı gazetede iki ayrı araştırma raporu vardı. Gelecek adına hepimizi endişeye sevk edecek iki rapor. Toplumun dikkatini çektiğini sanmıyorum. Biri ve daha kapsamlı olanı Dünya Ekonomi Politika Gazetesi’nde yayınlandı. Diğeri ise Hürriyet Gazetesi’nden Özgür Bolat’ın köşe yazısında yer aldı.

Dünya Ekonomi Politika Gazetesi’nde yayınlanan ve masaya yatırılan rapor Avrupa Birliği’nin bir araştırması: “Türkiye Araştırma ve İnovasyon Performansı, Ülke Profili 2014” Özgür Bolat’ın köşesinde yer alan araştırma ise OECD tarafın hazırlanan Pisa testi, öğrencilerin okul kırma oranı. İki raporu bir arada hatta ayrı ayrı sadece birini okuyup da endişelenmemek, endişelenmekten de öte dehşete düşmemek mümkün değil.

OECD’nin araştırmasında Türkiye açık ara önde. Avrupa’da öğrencilerin okulu kırma oranı yüze 14.5 iken bu oran Türkiye’de yüzde 54.2. Bu oranla mı biz rakiplerimizi geçip Cumhuriyet’in 100’üncü yılında dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisi olacağız?

Sakın kimse bu olumsuzluğun sorumlusu olarak çocuklarımızı gösterme kolaycılığına kaçmasın. Çocuklar bu olumsuzluğun müsebbibi değil kurbanı. Müsebbip biziz, suçlu biziz, çocuklarımızın geleceğini siyasetin oportünizmine ve ideolojinin aptal fanatizmine kurban veren biziz, bizleriz. Bu ahvali dert bile edinmeyen, çocuklarının geleceğini kendisinin bugününe feda eden biziz.

Avrupa Birliği’nin araştırması ülke adına çok daha vahim bir durumu oraya koyuyor. Bilimde yoğuz, araştırmada, inovasyonda, marka ve yayında yoğuz. AB’de 2014’de bir milyon kişi başına bilimsel yayın sayısı 343, biz de ise 2007-2012 ortalaması 9.8; AB'den 35 kere daha az. AB’de aynı dönemde 152 marka başvurusu yapılırken bizde bu rakam 22.4’de kalmış. İş marka tesciline gelince durum daha kötüleşiyor adeta felakete dönüşüyor. AB’nin birlik marka tescili ortalaması 29, bizimki eksi 5.3
Ürün ve işlem inovasyonu sağlayan KOBİ’lerin toplam KOBİ’lere oranı AB’de yüzde 33.8, bizde 2.5. Bilgi yoğun faaliyetlerde çalışanların toplam istihdam içindeki payı AB’de 13.9, Türkiye’de 1.2. Yüksek ve orta teknolojinin ticari denge içindeki payı Avupa Birliği ülkelerinde yüzde 7.1, biz de ise eksi 3.1. Ve teknolojinin onların ihracatındaki yeri ile bizim “patladı çatladı” dediğimiz ihracatımızdaki yeri; AB hizmet ihracatının yüzde 45.3’ü bilgi yoğun hizmet kalemlerinden oluşurken bu rakam bizde yüzde 7.1.

Bu eğitim, bu bilim ve bu üretimle 2023’de dünyanın en büyük on ekonomisi olmak, öyle mi? Bu hayalden öte bir hal, resmen kendimizi aldatmak ya da halkı aptal yerine koymakla eş anlamlı bir hal. Bu gidişle bırakın ilk ona girmeyi ilk yirmide kalırsak Allah’a şükredelim.

Bu yazı toplam 579 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim