casino maxi
  • BIST 99.937
  • Altın 237,397
  • Dolar 6,1456
  • Euro 7,2414
  • Samsun : 22 °C

BİR Mİ BÜYÜK TÜRKİYE Mİ BÜYÜK?

OSMAN KARA

8 Haziran sabahı bir dostum kesti yolumu “Bir mi büyük Türkiye mi büyük?” diye sordu ve benim cevabımı beklemeden “Türkiye birden büyüktür” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözüne nazire yapıyordu. Sevgili dostuma göre 7 Haziran akşamı açılan sandıkların mesajı netti: “Türkiye birden büyüktür.”

Eğer “Türkiye birden büyükse” ve eğer bu hüküm doğruysa, ki doğrudur ve eğer biz buna inanıyorsak, ki ben inanıyorum, o zaman yapmamız gereken Türkiye’yi birin iradesine göre yeniden tanzim etmek değil o biri Türk milletinin sandıkta tecelli eden iradesini kabule davet olacaktır. Kaldı ki o “bir” şu ana kadar o iradeye yönelik herhangi bir olumsuz söz söylememiş, herhangi bir olumsuz adım atmamıştır. Dilerim ki sorun o “bir” de değil “bir adına kılıç sallayanlarda” olsun.

Bir seçim yapılmıştır ve eğer milli irade söylemlerimizde samimi isek ve eğer o milli iradeye gerçekten inanıyorsak o zaman bize düşen o milli iradeyi arzularımıza göre yeniden şekillendirmeye kalkmak değil tam tersine kendimizi o milli iradenin istediği şekle sokmaktır. O irade emrine girmek ve o irade doğrultusunda tavır alabilmektir.

Seçim yapılmıştır ve bu seçimden koalisyon çıkmıştır. Sonucu beğensek de beğenmesek de kabullenmek zorundayız. Erken seçim için şatları zorlamak milli iradeye saygı değil saygısızlıktır. Kaldı ki bu ülkenin birikmiş ve ötelenmiş sorunlarının daha fazla ihmale tahammülü yoktur. Her partinin kazanmayı istemesi en doğal hakkıdır ama ahlak çerçevesinde ama yasal sınırlar içinde ve demokratik kurallardan asla sapmadan.

Henüz duygular çok sıcak. Galibiyet sevinci de mağlubiyet hüznü de zirvede. Zamanla akıl duygunun önüne geçecek, bundan şüphem yok. Komplo teorileri üretme, üretilenleri tekrarlama ve rakipleri suçlama kolaycılığı yerini bir iç hesaplaşmaya bırakacak. Kaybeden niye kaybettiğini, kazanan ya da kazandığı var sayılan ise niye daha fazla kazanamadığını sakin bir ortamda ve tam bir aklıselimle sorgulayacaktır. Sorgulamalıdır da.

Bu seçimin en önemli mesajı “herkesin yasal sınırlara çekilmesi” gereğidir. Türkiye çoğu zaman ciddi sıkıntılar yaşansa da her şeye ve tüm noksanlarına rağmen bir hukuk devletidir. Zaman zaman darbelerle kesintiye ve hiçbir hukuk devletinde olmayacak kadar sık değişikliklere uğrasa da 139 yaşında bir anayasası vardır. Tüm aksaklıklarına rağmen teamülleri oluşma yolunda bir parlamenter sisteme sahiptir. Bu sistemi ıslah etmek “Türk tipi başkanlık” denen ne olduğu meçhul bir sistemi kurmaya kalkmaktan çok daha kolay ve çok daha doğrudur. Darbı meseldir: Malum kötü meçhul iyiden evladır.”

Ve sabah sabah yolumu kesin dostumun söylediği gibi “Türkiye birden büyüktür.”

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim