casino maxi
  • BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2605
  • Euro 7,3554
  • Samsun : 17 °C

BİR İKBAL YOLCUSUNUN SERENCAMI

OSMAN KARA

Bu topraklarda dünyaya geldi. Eski Türkiye’nin imkanlarıyla okudu, kaymakam oldu, vali yardımcısı oldu, genel sekreter oldu. Varlığını Eski Türkiye’ye borçluydu, geleceğini Yeni Türkiye’de aradı. Milletvekilliğine soyundu. Milletvekilliği katarının sonda bir evvelki vagonunda yer buldu. Saflığından ve inandığında mı yoksa geleceğe yatırım hesabından mıdır o vagonun Ankara’ya ulaşacağını sandı. Sadece sanmakla kalmadı yüksek sesle de dillendirdi.

Kendisini okutan, yetiştiren ve devlete monte eden Eski Türkiye’yi eleştirmede ve Yeni Türkiye’ye övgüler yağdırmada Yeni Türkiye’nin kıdemli yol arkadaşlarını gerilerde bıraktı. Seçimi kendisi kaybetti ama partisi kazandı. Vekil olarak gidemediği Ankara’ya Yeni Türkiye’nin yeni bürokratı olarak gitti. Bakanlık bürokrasisinin tepesine kurulmasına bir adım kalmıştı ki önce hamisinin sonra da kendisinin koltuğu altlarından alındı.

Varsın giderse gitsin, parti mi yok memlekette? İnsan bir kere koltuğun tadını almasın ve bir kayıktan inip bir başka kayığa binmeye alışmayı görsün? Bir kapı kapanırsa bir başka kapı açılır, en azından açılması için çalınır.

O şimdilerde bir başka partinin kucağında ve onların türkülerini söyleyerek Ankara’ya gidişin peşinde. “Memleket meselelerinin gidişatına dair endişeleri” varmış. Dört yıl önce iktidar partisinin saflarında Yeni Türkiye’ye övgüler düzerek çıktığı yolculukta duymadığı endişeleri koltuğunu ve gelecek umudunu kaybettikten sonra katıldığı ya da katılmaya çalıştığı muhalefet partisinin çatısı altında duymaya başlaması hafıza sorununa mı yoksa erdem zafiyetine mi işaret eder, ne dersiniz?

Toplum hafızası ne kadar “nisyan ile malûl” olursa olsun dört yıl öncesini unutacak kadar da zayıf değildir. Kaldı ki bir dönem yeni güç sahiplerinin gözüne girmek için sarf edilen sözler kimi zayıf hafızalardan silinse bile günü geldiğinde ortaya çıkmak ya da çıkarılmak üzere arşivlerde beklemektedir.

Siyasi partiler kifayetsiz muhterislerin ikbal tramvayı ya da son kullanma tarihi geçmiş siyaset heveslilerinin çöp tenekesi değildir ve asla olmamalıdır.

Bu yazı toplam 517 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim