casino maxi
  • BIST 98.336
  • Altın 241,139
  • Dolar 6,2619
  • Euro 7,3535
  • Samsun : 23 °C

ATATÜRK’Ü SEVMEYEBİLİRSİN

OSMAN KARA

Al Kemal de sevmezdi, Refik Halit de Damat Ferit de İngiliz Muhibbi Sait Molla da sevmezdi. Dürrizade Esseyit Abdullah Efendi de, Kürt Nemrut Mustafa Paşa da sevmezdi. Arkadaş sen de sevmeyebilirsin. Ötekiler sevmemişlerdi ve kimileri canilikle, kimileri bagilikle(serkeşlikle/azgınlıkla), kimileri de sultana asilikle suçlamışlardı. Birisi katli vaciptir diye fetva vermiş bir diğeri de gıyabında ölüme mahkum etmişti. Sen cehenneme mahkum ediyorsun. Haberin var mı yaptığın işten, yediğin halttan? Sen attığın o kepaze tivitle haşa, yüz kere, bin kere, milyon kere haşa, kendini Allah yerine koymak gibi bir küstahlığa soyunuyorsun. Sen o kıt aklın ve o olmayan ahlakınla güya Mahkem-i Kübra’yı şimdiden kuruyor, Mustafa Kemal’i cehenneme atıyorsun. Sen kimsin Mustafa Kemal’i cehenneme mahkum etmek kim, cehennemden haber vermek kim?

Onlar, o Milli Mücadele/Kuva-yı Milliye karşıtları, onlar, o İngiliz işbirlikçileri, o idam fetvasını kaleme alanlar ve idam kararlarını verenler bile senden daha haysiyetliydiler. Onlar yaşayan ve her geçen gün güçlenen, her geçen gün zafere biraz daha yaklaşan birine karşı tavır koyuyorlardı. Kendi doğrularının kavgasını veriyorlardı. Kaybettiler, Kuva-yı Milliye’nin muzaffer orduları İstanbul’a girerken onlar İngiliz savaş gemileriyle yurt dışına kaçtılar. Vatandaşlıktan çıkartıldılar. Kimi gurbette öldü, kimi affedildi, döndü ve Mustafa Kemal’in, Kuva-yı Milliyecilerin kurtardığı hür ve müstakil vatanda hür birer vatandaş olarak ömrünü tamamladı.

Sen, ölünün arkasından kin kusan adam, sen neyin kavgasını veriyorsun? Sen onların kan ve can pahasına kurtardığı vatanda onların kurduğu devletin sağladığı imkanlarla okuyan ve bir makama sahip olan sen, sen hangi kinin, hangi nefretin ya da hangi genetik ezikliğin ya da ihanetin izini sürüyorsun?

Ramazan gibi Kureyş kafirinin bile silahı bıraktığı, düşmanlığı ötelediği sevgi ve mağfiret ayında hangi nefreti utanmadan kusuyorsun? Sahi sen kimsin?

Bizim inancımızda Allah’tan başka kimse “lâ-yû’sel”, hadi senin anlayacağın kelimeyle söyleyeyim, sorgulanmaz değildir. Herkes gibi Mustafa Kemal Atatürk de sorgulanır. Sorgulanmalıdır da. Ama böyle rezilce değil. Böyle -haşa, on kere, yüz kere, bin kere, milyonlarca kere haşa- böyle Allahlığa soyunarak ve böyle adice değil.

Bu topraklarda varsak, bunca ihmale, gaflete, dalalete ve hatta ihanete rağmen hala güçlü ve saygın bir millet olarak bu topraklarda hür ve bağımsız yaşıyorsak bunu önce Allah’a, sonra bu millete ve bu milletin o kutsal savaşının kahraman erlerine, komutanlarına ve onların başkomutanına borçluyuz. Bize düşen, onlara sadece bir fatiha okumak ve bize miras bu vatanı bölünmeden, bu milleti dağılmadan ve bu devleti çökmeden yarınlara taşıyabilmektir.

Eğer Hazreti Peygamber Efendimizin “İstanbul’u fetheden komutanı ve askeri cennetle müjdeleyen” hadisine inanıyorsak ve eğer o hadisin ışığında İstanbul’un ilk fatihi Fatih Sultan Mehmet’i “cennetmekan” olarak anıyorsak ikinci fatihi/kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ü sen hangi cinnet ya da hangi nefretle cehenneme gönderebiliyorsun?

Sen kimsin? Sen insan mısın yoksa cehennem zebanisi mi? Sahi sen kimsin?

Bu yazı toplam 621 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Bafra 55 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 553 667 59 11 | Faks : 362 543 88 67 | Haber Yazılımı: CM Bilişim